Andaç Eğitim Kurumları Andaç Eğitim Kurumları
Ana Sayfa Hakkımızda Bize Başvurun Resimlerimiz Çalışanlarımız İlgili Bağlantılar Kurum Resimleri Programlarımız
Down Sendromu

Down Sendromu Nedir? Konu ile ilgili açıklamalarımıza “down sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır” cümlesiyle başlayalım. Bildiğiniz gibi insan vücudu genlerden ve bu genlerin birbiriyle olan ilişkilerinden meydana gelmiştir. Her bireyin fiziksel ve karakteristik özellikleri bu genler ile şekillenir. Örneğin hastalıklar için genetiksel, ya da bir çocuğu birine benzetirken babasına çekmiş, annesinin genlerini taşıyor gibi ifadeleri sık sık duymuşsunuzdur. İnsanın hem fiziksel, hem zihinsel özelliklerini, hem de karakterini belirleyen bu genler ise kromozomlardan oluşmuştur. Genler bu kromozomlar ile bir arada tutulurlar. Normal bir insanda 46 kromozom bulunmaktadır. Gelelim down sendromlu bir bireydeki kromozom farkına… Sağlıklı bir kişide bulunması gereken 46 kromozom, down sendromlu birinde 47 tanedir. İşte sadece bir adet kromozom fazlalılığı zihinsel, fiziksel, ruhsal kısacası tüm vücudu etkileyecek güçtedir. Bu fazla kromozom ise 21. kromozom çiftinde bulunmaktadır. Özetle down sendromu, halk arasında bilinen adıyla mongol bebek kavramı; insanda 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması ve bunun yol açtığı genetik değişiklikler ile ortaya çıkan bir farklılıktır. Bu gen farkı da elbette vücutta birçok yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile kendini göstermektedir. Birçok kişinin merak ettiği soruya da yanıt verip down sendromu hakkında bilgilendirmemize devam edelim. Genelde insanlar down sendromunun genetiksel diğer bir deyişle kalıtsal olup olmadığını merak ederler. Yani ailede bir çocukta varsa diğerinde de olur mu? Böyle bir durum için ne genelleme yapabiliriz, ne de kesinlikle olmaz diye bir cümle kurabiliriz. Ancak şunu bilmelisiniz down sendromu kalıtsal bir durum değildir, bir çocuğunuzda olması diğerinde de olacağını göstermez. Çünkü genleri oluşturan kromozom fazlalığı tesadüfi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ya annenin yumurtasından, ya da babanın sperminden bir adet fazla kromozom aktarımı olmuştur. Bunun sebebi bilinmemekle birlikte genetiksel olduğunu söylemek de imkansızdır.

Down Sendromunun Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi down sendromunun nedeni genetik düzendeki bir kromozom fazlalığıdır. Sağlıklı bir bireyde 46 kromozom bulunurken, down sendromlu birinde 47 tane bulunmaktadır. Bu fazlalık dişide XX+21, erkekte ise XY+21 şeklinde kodlanmıştır. Ancak insanların asıl merak ettiği konu bu kromozom fazlalığına neden olan faktördür. Down sendromu hakkında günümüze kadar sayısız araştırma yapıldı. Çünkü dünya genelinde 6 milyondan fazla down sendromlu insan yaşamaktadır. Sayı bu kadar çok olunca elbette nedenini ve tedavi yollarını araştırmak bilim adamlarının vazifesi olmuştur. Fakat şimdiye kadar yapılan araştırmalarda down sendromunun kesin nedeni bulunamadı. Ülke, kültür veya ekonomik statü gibi farklılıkların hiçbirisi down sendromunun sebepleri arasında gösterilmiyor. Her 800 doğumdan birinde görülen bu genetik anomalinin en büyük sebebi olarak bilim insanlarının ortak görüşü ise; ileri yaşlarda yapılan doğumlar. Genel olarak 35 ve üzeri yaşlarda hamile kalan kadınların bebeklerinde bu genetik bozukluğun ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Ancak altını çizerek belirtelim ki her ileri yaşta doğum yapan annelerin çocuğunda bu sorun olacak diye bir kaide yok. Bir diğer sebep ise hücre bölünmesi esnasında yaşanan ayrılma işleminin gerçekleşmemesi gibi aksaklıklardır.

Down Sendromunun Belirtileri Nelerdir? Eskiden kadınlar bir hamile kaldıklarını bilirmiş, bir de doğurduklarını. Ne doğacak çocuğun cinsiyeti, ne de var olan bir hastalık hakkında en ufak bir fikre sahip olunmazmış. Günümüzde bu durumdan eser kalmadı. Artık anne adayları hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren bir dizi teste ve muayeneye tabi tutulmaktadır. Alınan kan örnekleri, testler, her ay yapılan kontroller hem anne, hem bebek için çok yararlı şeylerdir. Bu kontroller sayesinde bebekte bir anormallik varsa hemen müdahale etme şansı doğmuştur.
Down sendromu da anne karnında teşhis konulabilen bir durum yani prenatal tanı mümkündür. Gebelik esnasında yapılan ikili tarama testi, üçlü tarama testi ve ultrasonografiler sayesinde bebekte down sendromu varsa tespit edilebilmektedir. Eğer böyle bir teşhis konulduysa aileye hemen bir genetik danışman verilir. Gebeliğin devamını isteyip istemeyecekleri sorulur. Bunu söylemek güç olsa da ne yazık ki birçok aile, bebekte down sendromu olduğunu duyduğu an gebeliği sonlandırmak gibi bir karar verebiliyor.
Genelde down sendromu olan bir bebek anne karnında gelişemez ve ölü olarak doğar. Eğer hayata gelmeyi başarmışsa, diğer bebeklere kıyasla gelişiminin çok zayıf olduğunu görürsünüz. Anne karnında teşhis konulamamışsa, doğumdan sonra yapılan ilk muayenelerde fark edilecektir. Her çocuğun kendine göre karakteristik özellikleri vardır ancak, down sendromlu bebeklerin genelinde görülen tipik özellikler mevcuttur. Bunlardan en belirgin olanları ise şöyledir; · Kafası küçük
· Ensesi geniş ve boğum boğum
· Kafatasının arka kısmı yassı
· Burnun kök tarafı yassı biçimde
· Boyu oldukça kısa
· Dil normalden daha büyük
· Gözler arasındaki mesafe geniş
· Kulaklar normal bebeklere göre daha aşağıda
· Eller geniş, parmaklar
içe doğru
· Konuşma güçlüğü · Görme ve işitme bozukluğu
Bu belirtiler doğrultusunda siz anlamasanız bile doktorunuz hemen durumu fark edecektir. Doğumdan sonra görülen bu ilk belirtilerin dışında, down sendromlu çocukların zeka seviyeleri düşük ve öğrenmeleri oldukça güçtür. Kendi başlarına tuvalete gidemez, giyinemez, yemek bile yiyemezler. Bu işleri yapsalar bile yaşıtlarına göre epey geç bir zamanda öğrenirler. Şimdi de down sendromlu çocuklarda var olan ve onları özel kılan güzel özelliklerden bahsedelim mi?
· Karşılıksız severler
· Asla kin gütmezler
· Verilen görevi yapar, kurallara uyarlar
· Taklit yetenekleri çok gelişmiştir
· Bencillik, çıkarcılık, yalan söylemek gibi negatif özellikleri bulundurmazlar
· Neşeli ve güler yüzlüdürler
· Doğada olmayı severler
· Dürüsttürler, yardım etmeyi seven şefkatli yapıları vardır
KAYNAKÇA:bilgihanem.com
Down Sendromundan Korunma Yolları Nelerdir?
Down sendromunun tanımlamasını yaparken bir gen bozukluğu olduğundan bahsettik. Ancak en büyük sebebin ileri yaşlarda yapılan doğumlar olduğunu da sözlerimize eklemiştik. Bu noktada tabi ki kadınlara erken yaşta evlenin, anne olun gibi bir öneri yapmamız imkansız. Değişen dünya, hayat mücadelesi, eğitim, kariyer derken kadınlar anne olmayı çok ileri yaşlara ertelemek zorunda kalıyor. Yapılabilecek tek şey ise, gebelik esnasında tanı koymak, doğumun gerçekleşme şansını sormak ve düşük bir oran ise gebeliğe son vermektir.
Down sendromlu bir çocuk ne kadar iyi bakılırsa bakılsın en fazla 18-20 yaşlarına kadar yaşamaktadır. Bu bilgi özellikle annelerin karar vermesinde yardımcı oluyor. Çünkü çocuğunun her an hayata veda edeceği korkusuyla yaşamaktansa, onunla hiç tanışmamayı ve dünyaya gelmesine engel olmayı tercih edebiliyorlar. Bunun yanında tıp fakültelerinin genetik danışmanlık veren bölümlerine başvurabilir ve doğum öncesinde tüm tetkiklerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Hatta gebelikten önce yapılan bazı testler, bebekte ve annede ortaya çıkabilecek anomaliler hakkında büyük oranda bilgi vermektedir.

ANDAÇ ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ : Şemsettin Günaltay Cad. Kurudere Sok. No:35 Suadiye - KADIKÖY Tel : 0216 3733400 Faks :0216 3720918- GSM: 0532 133 73 14

FAYDALI LİNKLER

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü

Andaç Özel Eğitim

MEBBİS